انواع سیستم های حرارتی سالن های پرورش طیور

انواع سیستم های حرارتی سالن های پرورش طیور:

 • بخاری:
 • ساده ترین وسیله گرمازا محسوب شده و با توجه به فضای سالن و طول و عرض و ارتفاع آن ،یک یا چند بخاری در فواصل مساوی در داخل سالن نصب می شود و بوسیله تنظیم کننده کاربراتور ،حرارت را در داخل سالن کم یا زیاد می کنند .

  برای کنترل دما باید چند دماسنج دقیق در نقاط مختلف سالن نصب شود،ولی در هر صورت کنترل دقیق دما مشکل است و به سرکشی و کار زیاد نیاز دارد.

  علاوه بر این همیشه مقداری از حرارت تولید شده در سالن تلف شده و از نظر الودگی هوا نیز مشکلاتی ایجاد می شود.

  شایان ذکر است که بخاری حتما باید لوله دار باشد و دور آنها نیز با دیوراه های طوری محدود شود تا جوجه ها خیلی به منبع حرارت نزدیک نشوند.

 • هیتر:
 • استفاده از هیتر امروزه بطور گشترده ای متداول شده است. ساختمان کار این وسیله شبیه به شوفاژ منازل است و منبع تولید حرارت با هیتر در خارج از سالن قرار دارد که هوا را گرم کرده و با باد بزنهای قوی توسط کانالهای تعبیه شده به داخل سالن می فرستند.

  این کانالها در طول سالن ها کشیده شده و در فواصل معینی دریچه دارند مه از آنها هوای گرم وارد سالن شده و بدین ترتیب دمای سالن یکنواخت می شود.

  برای تنظیم دمای موردنظر می توان از دستگاه ترموستات استفاده کرد که در داخل سالن نصب می شود،سوخت این هیترها از گازوئیل ،نفت و گاز است.

  این روش هر چند از نظر هزینه های اولیه به سرمایه گذاری بیشتری نیاز دارد ،مام از نظر مخارج جاری ،بهداشتی بودن ،صرفه جویی در نیروی کار برای مرغداری های بزرگ به صرفه بوده و توصیه می شود.

 • مادر مصنوعی:
 • از این وسایل گرمازا برای پرورش جوجه تا هشت هفتگی در روش بستر استفاده می شود . این دستگاه از یک منبع تولید حرارت و سرپوش فلزی تشکیل شده است که بر روی پایه هایی قرار دارد و بعضی مواقع ممکن است آن را روی زمین نیز قرار داده و به وسیله تسمه ای به سقف آویزان کنند و جوجه ها را معمولا در زیر سرپوش یا صفحه مقعر انعکاس دهنده با قطر حدود 2 – 1-5/1 متر قرار می دهند.

  ظرفیت نگهداری جوجه در زیر مادر مصنوعی با توجه به منبع حرارت زا و قطر انعکاس دهنده متفاوت می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش شرکت تماس حاصل فرمایید.