دستگاه شیردوشی دامداری

دستگاه شیردوشی دامداری :

با توجه به متفاوت بودن سیستمهای نگهداری و پرورش در نقاط مختلف کشور معمولا شیردوشی در جایگاه و در سیستمهای نگهداری و پرورش صنعتی در محلی تحت عنوان مرکز شیردوشی انجام می شود.

شیردوشی در جایگاه :

از این روش شیردوشی معمولا در سیستم نگهداری و پرورش بسته استفاده می شود .در این حالت دام در جایگاه خود شیردوشی می شود.شیردوشی در جایگاه با تعداد محدود معمولا از طریق ماشین های شیردوش سیار بیدون دار انجام می شود.

از معایب عمده در این روش شیردوشی می تون به موارد زیر اشاره کرد :

به علت جابجایی شیر و خود سیستم دوشش احتمل آلودگی شیر زیاد است . همچنین بعلت هم سطح بودن دام ها و شخص شیردوش این عمول خسته کننده است و به فعالیت بدنی بالایی احتیاج دارد.

اجزاء اصلی ماشین های شیردوشی :

بطور کلی تمام ماشین های شیردوشی شامل چهار جزء اصلی زیر است:

  • 1)سیستم خلائ که شامل:پمپ خلاء،تانک خلاء ،رگلاتور(تنظیم کننده خلاء)و لوله های رابط
  • 2)پولستاور نبض ساز بوده و بطور متناوب خلا و هوا را تنظیم می کند.
  • 3)خوشه های شیردوشی که شامل چهار کلاهک همراه با خرچنگی و شلنگ های شیر و هوا است.
  • 4)سیستم انتقال شیر

سیستم خلاء :

این سیستم هوای داخل لوله ها را به وسیله مکش تخلیه می کند تا شیر از پستان خارج شود.میزان خلا برای دوشش 380 – 330 میلیمتر جیوه است. با استفاده از خلا ایجاد شده نیز لوله های انتقال شیر شسته می شوند.اندازه ظرفیت و فشار پمپ خلا دستگاه شیردوش به عواملی چون تعداد واحدهای دوشش ،نوع سیستم شیردوشی ،سرعت دورانی پمپ ،طول و قطر مخزن خلاء ،ارتفاع و خط لوله های شیر اندازه و طول پولستار وابسته است.

رگلاتور :

نقش این دستگاه تنظیم میزان خلاء است که با ورود مقداری هوا از ایجاد خلاء زیاد جلوگیری می کند . دو نوع رگلاتور وزنه ای و فنری وجود دارد رگلاتور وزنه ای،در بالای دریچه قرار گرفته و مجرای هوا را می بندد و میزان هوا را کنترل می کند میزان وزن آن باید مرتبا کنترل شود زیرا که میزان خلاء موجود به وزن آن بستگی دارد.

رگلاتور فنری ،در این حالت دریچه ورود هوا توسط یک فنر مسدود می شود.شیوه عمل آن بدین صورت است که در صورت زیاد بودن فشار خلاء ،خلاء بر فشار غلبه کرده و دریچه باز می شود و هوا وارد سیستم می گردد.

تانک خلاء :

منبع ذخیره خلاء است و از نوسانات خلاء حین شیردوشی جلوگیری می کند.

پولساتور :

اگر خلاء بطور مداوم بر روی پستان باشد درد و ورم در پستان را سبب شده و در صورت تداوم خلاء دوشش بصورت صحیح انجام نمی شود.بنابراین این دستگاه جریان مداوم خلاء بر سر پستانک ها را از طریق فضای بین لاینر و کاسه فلزی مانع و تناوب خلاء و هوا بر سر پستانک ها را سبب می شود. تعداد ضربان از 40 تا 80 ضربه در دقیقه متفاوت استکه هر ضبه شامل دو مرحله ،یکی استراحت و دیگری دوشش است .تنظیم میزان ضربان به واسطه پولساتور تنظیم می شود.

خوشه شیردوشی :

کلاهک ،از دو بخش فولادی بعنوان روکش و غشای پلاستیکی بنام لاینر تشکیل شده است که پستان دام داخل آن قرار می گیرد. خرچنگی ، قطعه ایست که در زیر کلاهک قرار دارد و شیردوشیده شده آ از کلاهک ها توسط لوله ای رابط به داخل آن می ریزند جنس آن از استیل است .در زیر خرچنگی یک سوراخ وجود دارد د محل عبور هوا به داخل دستگاه شیردوش و باید مرتبا کنترل شود. شیر دوشیده شده از خرچنگی توسط لوله انتقال شیر به ظرف شیر منتقل می شود و در آنجا هوا و شیر از هم جدا شده و شیر توسط پمپ شیر وهوا توسط پمپ خلاء مکیده می شود.

سیستم انتقال شیر :

پمپ شیر از جنس استیل و از نوع ساتریفیوژ است و انقال شیر را به مخزت تسهیل می بخشد. صافی شیر ، ناخالصی شیر را جدا می کند و بعد از پمپ قرار دارد.از جنس الیاف پنبه ای با روکش کاغذ و در سیستم بزرگتر از نوع صافی فلزی است. لوله شیر ،شیر را به مخزن شیر و از جنس فولاد ضد زنگ هستند. شیرسردکن یل پلیت کولر ،در مجاورت مخزن شیر قرار دارد و شیر ،قبل از انتقال به مخزن در این سیستم تا 6-4 درجه سانتی گراد سرد می شود. مخزن شیر به طور یکپارچه از آلومینیوم یا استیل و عاری از هر گونه گوشه یا زاویه ای است که بتوان آن را براحتی شستشو و ضد عفونی کرد.

مقاله های مرتبط

مخترع و اولین تولید کننده پکیج برقی در خاورمیانه