سیستمهای خنک کننده مرغداری

سیستمهای خنک کننده مرغداری :

در یک سالن مرغداری دو عامل تولید گرما و بالا رفتن دمای سالن را سبب می شود :

  • 1-تولید گرما توسط مرغهای موجود در سالن که به وزن آنها،میزان غذای مصرفی ،سیستم نگهداری و غیره بستگی دارد.
  • 2)گرمای حاصل از تشعشعات خورشیدی که با عبور از قسمت های مختلف سالن بلاخص سقف و دیوارها سبب بالا رفتن دمای آن که تابع ضریب هدایت گرمایی سقف و دیوارها است.

حرارت بالاتر از 25 – 22 درجه سانتی گراد را نمی توان فقط به وسیله تهویه ها کاهش داد و برای خنک کردن حرارتی های بالاتر به یک سیستم خنک کننده مستقل در سالن نیاز است.

در حال حاضر استفاده از سیستم های خنک کننده مثل کولرهای آبی یا گازی صرفه اقتصادی ندارد و باید از روش های ابتکاری استفاده کرد که چند روش آن به شرح زیر است :

با استفاده از روش کاهش درجه حرارت و در نتیجه سرمایی که در اثر تبخیر سطحی مایعات ایجاد می شود می توان هوایی که وارد سالن می شود را به میزان چند درجه خنک نمود.

لازم به یادآوری است که گرمای موردنیاز برای تیخیر سطحی مایعات برابر است با گرمای بخار کردن یک کیلوگرم آب که معادل 539 کیلوگرم است. برای انجام دادن این امر می توان با استفاده از فیلترهای پوشالی یا نوعی طبقات فیلتر مانند از مقوای پرس شده یا استفاده از کیسه های نازک پارچه ای و همچنین پاشیدن و اسپری آب به وسیله پمپ های تحت فشار هوا (دستگاه مه پاش)که وارد شده به سالن را خنک تر کرد.

اثر این عمل به اندازه قطرات و ذرات اب بستگی دارد که هر قدر کوچکتر باشد به همان اندازه نتیجه عمل رضایت بخش تر خواهد بود .روش دیگری که برای خنک کردن سالنها استفاده می شود روش اسپری مستقیم آب در سالن است. برای سرد کردن فضای سالن با این روش به این صورت عمل می کنیم که یک لوله آب که بر روی آن منافذ کوچکی به طور منظم تعبیه شده در سرتاسر سالن با فاصله 30 سانتی متر از سقف و 4 متر از سطح دیواره ها نصب می کنیم و یک سر لوله را بسته و در سر دیگر آن آب را با فشار وارد لوله می کنیم و آب بصورت اسپری در فضای سالن پاشیده می شود مقدار آب موردنیاز برای انجام دادن این عمل معدل 250 سی سی در دقیقه به ازای هر متر مربع از سطح سالن است .

نقطه مهمی که در ارتباط با خنک کردن سالن های پرورش طیور باید به ان توجه کرد که به علت رویش جلبک ها در شب هنگام از خیس کردن و مرطوب کردن سالن خودداری شود.

درکل سیستم پیشنهادی برای خنک کردن سالن های مرغداری دستگاههای مه پاش مخصوص مرغداری می باشد.

مقاله های مرتبط

مخترع و اولین تولید کننده پکیج برقی در خاورمیانه